دوربین مداربسته دام،همانطور که از نامش پیداست ظاهری گنبدی شکل دارد. و چون این دوربین ها در مقابل رطوبت و گرد و غبار مقاوم نیستند در صنعت کاربردی ندارند و بیشتر برای نصب بر روی سقف و فضاهای بسته  طراحی شده اند.حفاظت هوشمند در ادامه شما را با مزایا و معایب و همچنین کاربردهای این دوربین های مداربسته آشنا می کند.

دوربین مداربسته دام در کجا نصب می شود؟

نوع طراحی دوربین مداربسته دام به گونه ای است که معمولا در فضاهای داخلی و زیر سقف نصب می شود. درون خانه ، ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری ، فروشگاه های خرده فروشی ، مراکز خرید بزرگ ، رستوران ، هتل ، فرودگاه و بسیاری از موقعیت های دیگر می تواند محل نصب دوربین دام باشد. نصب دوربین مداربسته دام باعث می شود تا بسیاری از خطراتی که در فضاهای داخلی رخ می دهد کاهش یابد.

 

مزایای دوربین مداربسته دام نسبت به انواع دیگر:

معایب:

البته برای بهبود زاویه برداشت می توان با اندکی دست کاری دوربین مداربسته دام را به دیوار نیز وصل نمود. هر چند در این صورت نیز کیفیت دلخواه به صورت کاملا مطلوب حاصل نخواهد شد. به علاوه برای افزایش مقاومت دوربین های دام در برابر نفوذ آب و ضربه و … می توان از کاورهای هاوسینگ (Housing Covers) استفاده نمود.

 

دوربین های اسپید دام با نام دوربین های گردان یا چرخشی PTZ (Pan/Tilt/Rotation) نیز شناخته می شوند. این دوربین ها به کاربر این امکان را می دهند که منطقه گسترده تری را تحت پوشش قرار دهد. بدون اینکه نقطه کوری باقی بماند. میزان زوم یکی از مهم ترین فاکتورها در این نوع از دوربین هاست. چرخش افقی (Pan) می تواند صفر تا ۳۶۰ درجه و چرخش عمودی (Tilt) صفر الی ۱۸۰ درجه باشد. بر همین اساس می توان دوربین های مداربسته اسپید دام را به سه دسته کلی تقسیم نمود.

  1. دوربین های مداربسته پرسرعت دام (High speed dome cameras: 360° per second)
  2. دوربین های مداربسته با سرعت متوسط دام (Middle speed dome cameras: 40-60° per second)
  3. و دوربین های مداربسته کم سرعت دام (Low speed dome cameras: 8-18° per second)

امروزه قابلیت زوم دوربین های اسپید دام بسیار بالا رفته است. لذا این امکان برای کاربر وجود دارد که مسافت های بسیار طولانی تری را با جزئیات خیلی بهتر و بیشتری مشاهده و ثبت نماید.

دوربین مداربسته دام مادون قرمز (Infrared) همان دوربین مداربسته دام ساده است که به چراغ های مادون قرمز (IR LED) مجهز شده است. این نوع از دوربین های مداربسته قادرند حتی در تاریکی مطلق نیز تصاویر را ضبط و ثبت کنند. به علاوه با بهره گیری از سیستم مادون قرمز فاصله دید در شب تا حد قابل توجهی افزایش می یابد (۱۰۰ الی ۴۰۰ فوت).

تنها مشکل دوذربین مداربسته دام مادون قرمز تولید گرماست. با توجه به اینکه درجه حرارت در اطراف دوربین ها پس از مدتی افزایش می یابد، استفاده از امکانات تهویه گرما، نظیر فن (Fan) یا مواد انعکاس حرارت (Heat Radiating Materials) می توان عملکرد  و عمر مفید دوربین را بهبود بخشید.

برخی از امکانات دوربین مداربسته دام

  1. میزان زوم (Zoom Module) در انواع دوربین مداربسته دام متفاوت است. این قابلیت به دوربین امکان رصد فضای بیشتری را با جزئیات بیشتر می دهد.
  2. تمام دوربین های مداربسته دام را می توان با استفاده از صفحه کلید RS485 و یا کامپیوتر کنترل نمود. این دوربین ها قادرند ۳۶۰ درجه به صورت افقی (Horizontal Rotation) و ۱۸۰ درجه به صورت عمودی (Tilt Rotation) با سرعت های بالا، متوسط و پایین چرخش کنند. بنابراین می توان صحنه پشت دوربین را نیز ثبت کرد.
  3. در دوربین مداربسته PTZ امکان ذخیره حتی ۲۵۶ دستور وجود دارد. که کاربر می تواند در شرایط خاص و زمان دلخواه این دستورات را تغییر داده و کنترل کند.
  4. لنز دوربین مداربسته دام می تواند مطابق نیاز کاربر تنظیم شود. در این دوربین ها سه نوع دسته بندی بر اساس لنز وجود دارد:

که قیمت هر کدام از این انواع (به ترتیب از بالا به پایین گران تر می شوند) باهم متفاوت است.

۵٫ امروزه جهت ایمنی بیشتر دوربین مداربسته دام ضد ضربه (Vandal Proof) نیز به بازار عرضه شده است. که می تواند حتی در مقابل ضربات چکش و امثال آن نیز تا زمان معینی مقاومت نشان دهد. همچنین شرکت های تولید کننده جنس بدنه را طوری انتخاب می کنند که ضد آب (Water Proof) نیز باشد. برای مثال آلومنیوم را می توان اسم برد.

۶٫ سیستم ردیابی خودکار دوربین مداربسته دام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *